تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود، مراحل + نمونه دادخواست

ارث بردن ملک از پدر و مادر

تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود، مراحل + نمونه دادخواست

تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود، مراحل + نمونه دادخواست

 

مراحل انحصار وراثت

انحصار وراثت: بازماندگان متوفی باید گواهی انحصار وراثت را تهیه کنند  تا مشخص شود که در زمان فوت متوفی، از وراث او بودند و با داشتن گواهی انحصار وراثت بتوانند طلب های متوفی را از مدیونین یا متصرفین مال او مطالبه کنند.

مهر و موم ترکه: وراث، موصی له (کسی که به نفع او وصیت شده است)، وصی (کسی که طبق وصیت نامه برای اداره اموال متوفی تعیین شده است) و طلبکار متوفی که طلبش را به استناد سند رسمی یا حکم قطعی دادگاه مطالبه می کند، می توانند از شورا حل اختلاف مهر و موم ترکه را درخواست کنند. شورا از اموال متوفی صورت برداری سپس آنها را مهر و موم می کند در واقع با این عمل مانع فروش و تصرف در اموال متوفی می شود.

تحریر ترکه: وراث و وصی می توانند از شورا حل اختلاف تحریر ترکه را درخواست کنند. شورا به درخواست آنان لیستی از تمام اموال متوفی اعم از منقول و غیر منقول با بهای آنها، حقوق، دیون و مطالبات متوفی تهیه می کند.

قبول یا رد ترکه: ممکن است برخی از وراث ترکه را رد یا قبول کنند این موضوع به این معناست که آنها تقسیم ترکه را رد یا قبول میکنند نه سهم الارثشان را. در واقع وارثی که ترکه را رد می کند یعنی در مورد تقسیم ترکه و پرداخت دیون متوفی هیچ مسئولیتی را نمی پذیرد ولی ورثه ای که ترکه را قبول می کنند یعنی پرداخت دیون متوفی و تقسیم ارث او را به عهده گرفته اند.

تصفیه ماترک: تصفیه ترکه به عهده وصی یا وراثی است که ترکه را قبول کرده است برای تصفیه ترکه ابتدا باید از ترکه متوفی هزینه کفن و دفن، دیون و وصیت او کسر شود سپس هر آنچه باقی ماند بین وراث تقسیم می شود.

تقسیم ماترک: اخرین مرحله انحصار وراثت تقسیم ارث بین وراث است که می توانند این تقسیم را با توافق یکدیگر انجام دهند قاضی توافق آنها را صورت جلسه کرده و به امضا آنها می رساند و در صورتی که به توافق نرسند قاضی سهم هر یک را از اموال متوفی مشخص می کند.

مقاله مرتبط:  ساعت ۲۴ در بیمه

 

مراحل انحصار وراثت محدود

 

ارث بردن ملک از والدین

نمونه دادخواست انحصار وراثت محدود

مقاله مرتبط:  تعریف ورشکستگی و انواع آن + نمونه دادخواست

 

مراحل انحصار وراثت نامحدود

 

نمونه دادخواست انحصار وراثت نامحدود

مقاله مرتبط:  دعوای ابطال و اصلاح شناسنامه
2 نظرات
 • محمد
  نوشته شده در 11:56h, 12 دی پاسخ دادن

  باسلام و احترام
  مطالب بسیار مفید و ارزشمندی بود
  سپاس

  • مدیر
   نوشته شده در 00:56h, 18 دی پاسخ دادن

   ممنون از شما، نظر لطف شما هست
   تلاش ما این هستش که محتوایی کاربردی که نیاز مردم باشه بتونیم ارائه کنیم

ارسال دیدگاه