وکیل پایه یک دادگستری

دانستنی های وکیل پایه یک دادگستری

وکیل کیست

وکیل کسی است که ضمن عقد وکالت، انجام امر یا اموری را به جای شخص دیگر (شخص حقیقی یا شخص حقوقی) به عهده می گیرد و نماینده حقوقی او در انجام کارها می شود.

وکیل ممکن است یک نفر یا بیشتر باشد. اگر تعداد وکلا بیش از یک نفر باشد باید نوع وکالت آنها مشخص شود اگر وکالت آنها به صورت استقلال باشد به این معناست که هر وکیل به تنهایی عمل می کند ولی اگر وکالت آنها به صورت اجتماع باشد یعنی همه آنها باید باهم مورد وکالت را انجام دهند.

 

ویژگی وکیل

یک وکیل خوب باید صادق، امین و مسئولیت پذیر باشد تا بتواند مورد اعتماد مردم قرار گیرد. علاوه بر این ویژگی های اخلاقی وکیل خوب باید دارای تخصص و توانایی کافی برای انجام امور وکالت باشد.

 

وکیل پایه یک دادگستری

 

انواع وکیل

وکیل انتخابی

وکیلی است که خود شخص او را انتخاب کرده و با انعقاد عقد وکالت از وکیل میخواهد که در مراجع قضایی از حقش دفاع کند.

وکیل تسخیری

در دعاوی کیفری حضور وکیل ضروری است ولی گاهی متهم ازگرفتن وکیل خودداری می کند یا به لحاظ شرایط مالی توانایی گرفتن وکیل را ندارد. در این شرایط دادگاه وکیلی را به رایگان برای متهم اخذ می کند که به او وکیل تسخیری گویند.

وکیل معاضدتی

گاهی دردعاوی حقوقی اشخاص برای دفاع از خود به وکیل احتیاج دارند ولی از نظر مالی توانایی گرفتن وکیل را ندارند. در این شرایط اگر دادگاه یا کمیسیون معاضدت کانون وکلا، عسر و حرج شخص را تشخیص دهند برای او به رایگان وکیلی را انتخاب می کنند که به آن وکیل معاضدتی گویند.

وکیل اتفاقی

فارغ التحصیلان حقوقی که پروانه وکالت ندارند می توانند با اخذ مجوز از کانون وکلا شهر خود وکالت اقوام خود را در مراجع حقوقی به عهده گیرند.

وکیل سازمانی

زمانی که کارکنان دولتی در زمینه امور خدماتی خود دچار مسئله حقوقی شوند، سازمان محل خدمت آنها می تواند کارشناس حقوقی را برای دفاع از کارمندان خود به مراجع قضایی معرفی کند. به این کارشناسان حقوقی وکیل سازمانی گویند.

وکیل قوه قضاییه

وکیلی است که از قوه قضاییه پروانه وکالت اخذ کرده است نه از کانون وکلا.

وکیل کارآموز

کانون وکلا سالی یکبار آزمون وکالت برگزار کرده و افراد قبول شده در این آزمون باید دوسال کاراموزی کنند و در طول این دوسال می توانند با نظارت وکیل سرپرستشان پرونده های حقوقی قبول کنند.

وکیل حمایتی

برخی از وکلا و مشاوران حقوقی برای دفاع از ایثارگران و بسیجیانی که در زمان انجام ماموریت دچار مسئله حقوقی و قضایی شده اند با دریافت پروانه از دفتر حمایت قضایی ایثارگران، به عنوان وکسل این افراد در مراجع قضایی از آنان دفاع می کنند.

انواع وکالت

وکالت مطلق

مربوط به زمانی است که مورد وکالت مشخص نشده است یعنی وکالت بدون هیچ قید و شرطی واقع شده است و وکیل در تمام امور حق وکالت دارد. مثل خرید و فروش اموال موکل.

وکالت مقید

مربوط به زمانی است که موکل موضوع وکالت را مشخص می کند مثلا فروش خانه ی واقع در خیابان شریعتی.

 

مورد وکالت

 • مورد وکالت باید از اموری باشد که قابلیت واگذاری به شخص دیگر را داشته باشد مثل فروش اموال یا دفاع در مراجع قضایی. برای شهادت دادن یا سوگند خوردن در دادگاه نمی توان وکیل گرفت.
 • مورد وکالت باید معین باشد وکالتی که به صورت مطلق داده شود محدود به امور و تصرفات مادی است.
 • موضوع وکالت ممکن است امور مادی مثل وصول چک، قبض مبیع و امور حقوقی مثل وکالت در طلاق باشد.

 

وکالت در توکیل

وکالت در توکیل به این معناست که وکیل، تمام اختیارات خود را به وکیل دیگری واگذار کند. وکیل در صورتی می تواند از این حق بهره مند شود که ضمن عقد وکالت این حق تصریح شده باشد.

 

پایان وکالت

 • انجام مورد وکالت
 • عزل وکیل یا استعفا موکل
 • موت یا حجر هر یک از وکیل یا موکل

در مورد وکالت بلاعزل باید بدانید که این وکالت هم با موت و حجر(جنون، سفه) هر یک از طرفین از بین می رود تنها فرق وکالت بلاعزل با عقد وکالت ساده این است که موکل نمی تواند وکیل را عزل کند. اما در هر صورت خود موکل هم می تواند مورد وکالت را انجام دهد.

 

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل ملکی چه خدماتی عرضه میکند؟

وکیل ملکی، وکیلی است که تخصص و تجربه لازم در دعاوی مربوط به املاک را که به صورت کیفری و حقوقی میباشد را دارد.

 

متداول ترین پرونده های حقوقی ملکی:

 • الزام به تنظیم سند رسمی
 • الزام به تحویل مورد معامله
 • الزام به اخذ پایان کار
 • الزام به انجام تعهد
 • سر قفلی
 • خلع ید و تخلیه
 • دستور تخلیه
 • اجرت المثل

 

متداول ترین پرونده های کیفری ملکی:

 • جعل سند املاک
 • کلاهبرداری در فروش و اجاره املاک
 • ممانعت از حق
 • تصرف عدوانی

 

الزام به تنظیم سند رسمی از متداول ترین پرونده های حقوقی ملکی میباشد که معمولا فروشندگان از حضور در دفترخانه و انتقال سند رسمی خودداری می کنند که دلایلی مختلفی من جمله عدم توانایی پرداخت بدهی بانک و فک رهن آن، بالا رفتن ارزش ملک یا اختلاف به وجود آمده پس از انجام مبایعه نامه و دریافت ثمن معامله دارد.

 

وکیل ملکی با تجربه و تخصص خود در پرونده های ملکی مانند الزام به تنظیم سند رسمی میتواند زمان را تسریع، خسارت های مورد تعهد فروشنده، فک رهن ملک در صورت در رهن بانک بودن ملک را خواستار شود.
و در نهایت در صورتی که فروشنده پس از رای دادگاه حاضر به حضور در دفتر اسناد رسمی نشد، نماینده دادگاه بجای وی نسبت به تنظیم سند رسمی اقدام خواهد کرد.

 

در پرونده های کیفری ملکی مانند تصرف عدوانی ، اثبات عدوانی بودن تصرف فرد و این که چه مدارکی باید به بازپرس و دادسرا ارائه شود نیازمند وکیل با تجربه و متخصص در این حوزه میباشد در صورت عدم رعایت موارد ممکن است پرونده ردشده و قرار منع تعقیب توسط دادسرا یا داگاه صادر شود.

وکیل خانواده چه خدماتی عرضه میکند؟

وکیل خانواده فردی است که با رعایت حق زوج و زوجه (مرد و زن) در زندگی مشترک میتواند از حقوق دو طرف در دادگاه دفاع کند.

 

قوانین خانواده را نمی توان زیر سوال برد مگر این که توافقی بین مرد و زن صورت گرفته باشد، مانند حق طلاق که ممکن است توسط مرد به زن وکالت داده شده باشد.

 

اگر زن و مرد هر دو تصمیم بگیرند که طلاق توافقی داشته باشند و با صلح و سازش از هم جدا شوند باید در موارد مهریه، جهیزیه، نفقه، در صورت داشتن فرزند در مورد حضانت فرزندان و نفقه فرزندان به توافق برسند.

 

وکیل خانواده با تجربه و تخصصی که دارد توانایی این را دارد که حق و حقوق زن در مقابل شوهر مانند مهریه، نفقه و اجرت المثل ایام زوجیت را مطالبه کند و در صورت امکان از اموال شوهر توقیف کند.

 

اگر در طلاق شوهر قصد طلاق داشته باشد همسر وی میتواند در صورتی که شرایطی وجود داشته باشد نصف اموال مرد را مطالبه کند و حتی اجرت المثل ایام زوجیت را از وی مطالبه کند.

وکیل کیفری چه خدماتی عرضه میکند؟

در صورتی که عمل فرد دارای سوء نیت باشد پرونده قضایی کیفری می باشد.

از متداول ترین پرونده های کیفری:

 • جعل
 • کلاهبرداری
 • روابط نامشروع
 • خیانت در امانت
 • فروش مال غیر
 • ضرب و جرح

در پرونده های کیفری اثبات جرم نیازمند شناخت و آگاهی لازم در مورد جرم می باشد که نیازمند وکیل کیفری با تجربه و با دانش میباشد.

به طور مثال در نوشتن شکوائیه نباید جرمی فراتر از مورد شکایت به فرد نسبت داد چرا که حقی را برای اعاده حیثیت برای فرد ایجاد میکند.

اثبات هر کدام از جرم های کیفری مانند جعل، کلاهبرداری و … که ممکن است خسارت مالی و معنوی شدیدی برای فرد به وجود آورد نیازمند تجربه و تخصص لازم برای اثبات و جبران ضرر و زیان وارده می باشد.

وکیل وصول مطالبات چه خدماتی عرضه میکند؟

وکیل وصول مطالبات، وکیل چک و بیمه وکیلی است که تجربه و دانش لازم برای وصول مطالبات مانند چک، سفته، برات، خسارات بیمه ای و سایر مطالبات را دارد.

 

چک بلامحل یکی از رایج ترین پرونده های وصول مطالبات می باشد که به دو صورت کیفری و حقوقی قابل پیگیری می باشد.

در صورتی که چک شرایط چک کیفری را داشته باشد علاوه بر وصول طلب، فرد صادر کننده چک جزای زندان و حبس نیز خواهد داشت ولی در صورتی که چک شرایط چک حقوقی را داشته باشد فرد محکوم به پرداخت مبلغ مورد تعهد می شود. در مورد تاخیر تادیه چک حقوقی هم طبق شرایطی قابل وصول می باشد.

 

در مورد خسارات بیمه ای که در تصادف، آتش سوزی و … به افراد وارد می شود شرکت های بیمه ای  به دنبال این هستند که کمترین تعهد را به بیمه گذار پرداخت کنند که نیازمند وکیل بیمه ای با تجربه و با دانش می باشد که بتواند از حقوق بیمه گذار دفاع کند.

وکیل انحصار وراثت چه خدماتی عرضه میکند؟

در صورتی که فردی فوت کند دارایی ها و اموال (ما ترکی) وی که ارث می باشد باید بین بازماندگانش (وراث) پس از تایید توسط مراجع قانونی تقسیم شود.

در دعاوی انحصار وراثت ممکن است اختلافات زیادی به وجود بیاید و هر کدام از وراث می توانند مدرکی دال بر مالکیت و حق خود بر یکی از اموال ارایه کند که نیازمند وکیلی با تجربه و با دانشی می باشد که بتواند از این اختلاف ها جلوگیری کند.

وکیل انحصار وراثت ضمن تسریع انجام مراحل می تواند در صورتی که اختلافی بین ورثه باشد با تجربه و دانش حقوقی خود آن را حل می کند، گواهی انحصار وراثت را برای وراث دریافت می کند، مراحل اداری که نیازمند حضور وراث در اداره مالیات و شورای حل اختلاف می باشد، در صورتی که وراث بخواهند سهم خود را به دیگران انتقال دهند یا بفروشند بجای وراث انجام می دهد.

حق الوکاله وکیل چگونه محاسبه میشود؟

پس از انتخاب وکیل با تخصص مرتبط با پرونده، قرارداد با وکیل صورت میگیرد.

حق الوکاله وکیل به صورت توافقی بین موکل و وکیل تعیین میشود و ممکن است از تعرفه های آیین نامه بیشتر یا کمتر باشد.

حق الوکاله وکیل شامل هزینه های مربوط به ثبت دادخواست، هزینه های جاری پرونده مانند حق الزحمه کارشناسی، ابطال تمبر و … نمیباشد.

سوالات از وکیل و مشاوره حقوقی

سوالات و مشاوره حقوقی ملکی

من میخواهم ملکی را خریداری کنم چطور میتوانم متوجه بشم که سند ساختمانی اصل بوده و جعلی یا مشکل دار نیست، یا در طرح شهرداری و … وجود ندارد و مشکلی ندارد؟
پاسخ:
برای اطلاع از جزئیات سند میتوانید به سازمان ثبت اسناد مراجعه کنید و این که ملک در طرح شهرداری است یا خیر باید به شهرداری مراجعه کنید.

 

دو ماه است که زمینی را به صورت قولنامه خریداری کرده ام و مبلغ آن را پرداخت کرده ام و از زمان قولنامه درج شده است گذشته است و فروشنده تعهدات خود را انجام نداده است، در صورتی که بخواهم قرارداد را فسخ کنم و پولم را بگیرم به چه صورتی می باشد؟
پاسخ:
اگر در یکی از بند های قرارداد شرایطی برای فسخ قرارداد با توجه به شرایط شما وجود داشته باشد امکان فسخ قرارداد وجود دارد در غیر اینصورت میبایست دادخواست الزام به ایفای تعهد یا الزام به تنظیم سند رسمی بدهید.

 

 

منزل ما به صورت مشترک و سند قطعی به نام من و برادرم(3 دونگ، 3دونگ) می باشد، چطور میتوان ملک را تقسیم کرد و از منافع آن استفاده کرد؟
پاسخ:
ملک مشاعا به نام هر دو فرد می باشد و هر دو برادر (مالک) باید در مورد فروش یا ساکن شدن آن به توافق برسند و در صورت عدم توافق باید در دادگاه و ارئه دادخواست فروش ملک مشاعی این اختلاف را حل کنند.

 

ملک من در طرح تفضیلی شهرداری که مربوط به فضای سبز است قرار گرفته است من را راهنمایی کنید؟
پاسخ:
باید موارد طرح تفضیلی را از شهرداری بپرسید و شهرداری باید قیمت زمین را به نرخ روز محاسبه کند و یا زمینی را با زمین شما عوض کند، در صورت عدم رعایت قیمت به نرخ روز می توانید از شهرداری به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

 

من یک آپارتمان را که سند تک برگ داشته است خریداری کرده ام، جهت تعویض سند و گرفتن سند تک برگ به نام خودم چه مدارکی نیاز می باشد؟
پاسخ:
۱- خلاصه معامله ( ارسال توسط دفترخانه) ۲- درخواست خریدار ۳- سند مالکیت قبلی ۴- پرداخت هزینه صدور سندمالکیت جدید ۵- کدملی و آدرس مالک ۶ – نشانی ملک و کدپستی ملک ۷- هزینه صدور مالکیت تک برگی

 

ملکی در اختیار سرایدار بوده و وی به نوعی متصرف آن بوده است و حالا مالک(مالک سند رسمی) ملک را به تصرف خود آورده است و سرایدار علیه وی شکایت تصرف عدوانی کرده است، آیا امکان پذیر است؟
پاسخ:
در صورت عدوانی ملاک سابقه تصرف فرد می باشد ولی مدرک و ادله لازم برای اثبات دعوی سند رسمی ملک توسط فردی است که شکایت می کند.

سوالات و مشاوره حقوقی خانواده

برای طلاق توافقی باید به دادگاه مراجعه کنم و یا در دفتر خانه هم قابل انجام می باشد و چه نوع دادگاهی باید مراجعه کنم؟
پاسخ:
برای طلاق توافقی باید در صورت امکان به همراه وکیل به مجتمع قضایی مراجعه کنید و مراحل آن را در طلاق توافقی مطالعه کنید.

 

من و همسرم طلاق توافقی انجام داده ایم، در چه مرحله ای همسرم مهریه را خواهد بخشید؟
پاسخ:
زوجه در توافق نامه ای که میان زن و شوهر انجام می شود مهریه خود را بذل می کند ولی می توان اقرار زوجه در مورد بذل مهریه را در دفتر خانه اسناد رسمی نیز ثبت کرد.

 

یک خانه به نام پدر بنده می باشد و ایشان قصد دارد که ملک را به نام من بزند و نگران این هستم که خانمم مهریه اش را به اجرا بگذارد و خانه را از من بگیرد، چطور می توانم مالک خانه باشم؟
پاسخ:
می توانید با یک بیع نامه یا قولنامه ملک را از پدرتان تحویل بگیرید و همسرتان نباید از آن مطلع شوند.

 

همسر بنده در حال پرداخت اقساط مهریه به من می باشد آیا من می توانم حقوق ایشان را به خواسته نفقه به دادگاه معرفی کنم؟
پاسخ:
در صورتی که زوج نفقه را پرداخت نکرده باشد زوجه می تواند دادخواست مطالبه نفقه را به دادگاه بدهد و حقوق وی را توقیف کند.

 

برای طلاق در دوران نامزدی باید چه کاری انجام دهم؟ نیاز هست که به پزشک قانونی مراجعه کنم؟
پاسخ:
فرد برای اثبات این که باکره می باشد باید گواهی سلامت بگیرد و در صورت که باکره نمی باشد باید گواهی عدم بارداری را از پزشک قانونی دریافت کند.

 

من می توانم اموالم را که در دست زنم می باشد بعد از طلاق توافقی از وی بگیرم؟
پاسخ:
چون اموال در حکم هبه بوده است و چون هبه عقد جایز می باشد می توانید درخواست استرداد بدهید و باز ستانید.

 

من چطور می توانم حضانت دختر 5 ساله خود را بعد از طلاق داشته باشم، اگر حضانت فرزند خود را بگیرم میتوانم امکان مدیریت اموال، مستغلات و موارد بانکی فرزندم را دارم؟
پاسخ:
حضانت فرزند پسر و دختر تا 7 سالگی بر عهده مادر می باشد.

حضانت پسر از 7 سالگی تا 15 سالگی و دختر از 7 سالگی تا 9 سالگی بر عهده پدر است.
دختر بعد از 9 سالگی و پسر بعد از 15 سالگی می تواند در مورد این که با پدر یا مادر زندگی کنند تصمیم بگیرد.
حضانت فرزندان دلیلی بر امکان مدیریت اموال، مستغلات یا موارد بانکی فرزند نمی باشد و بر عهده سرپرست فرزند که پدر یا جد پدری است می باشد.

سوالات و مشاوره حقوقی کیفری

پدر بنده وصیت کرده بود که به من و برادرم به غیر از خانه چیز دیگه ای ارث نرسد و بقیه اموال به سایر برادر و خواهر ها برسد بعد از فوت برادرم و اعتراض زن برادرم مجبور شدم با وکالتی که فردی برای من آماده کرده بود که تاریخ آن بعد از فوت پدرم بود به نام مادرم زدم که زن برادرم روی آن اعترض داشته و متوجه شده است من را در مورد ادعای جعل و  وکالت جعلی راهنمایی کنید
پاسخ:
جرمی که مرتکب شده اید استفاده از سند مجعول بوده است و مجازات آن حبس می باشد فردی که وکالت نامه را آماده کرده مرتکب جرم جعل شده است و فرایند انتقال خودرو نیز غیر معتبر خواهد بود.

 

فردی مبلغی پول را از من کلاهبرداری کرده است برای بدست آوردن عین پول و ضرر و زیان ناشی از جرم باید در دادگاه کیفری شکایت کنم، برای شکایت مانند دادگاه حقوقی باید هزینه دادرسی پرداخت کنم؟
پاسخ:
برای ارائه دادخواست باید تمبر باطل نمایید و هزینه های دادرسی را بر اساس مبلغ خسارت پرداخت نمائید و مورد کلاهبرداری که پول می باشد و آن عین پول محسوب می شود.

 

همسرم به من خیانت کرده است ولی به صورت تلفنی بوده است و به صورت حضوری نبوده است و من هیچ دلیل و مدرک برای اثبات آن ندارم، آیا میتونم از دادگاه دستور رای بررسی پیامک ها و تماس ها بگیرم؟ جرمش چیست؟
پاسخ:
به وسیله لیست پیامک ها یا تماس ها قاضی به سختی حکم می دهد و در صورت اثبات رابطه نامشروع جرم آن 99 شلاق خواهد بود

 

چکی را به صورت سفید امضاء به عنوان چک ضمانت در اختیار فردی داده بودم که ایشان خیانت در امانت کرده اند و چک را به مبلغ 100 میلیون پرکرده و برگشت زده اند، شکایت ش در دادگاه کیفری رد شد ولی حساب های من به خاطر شکایت حقوقی مسدود شده است آیا ایشان حقی داشته و چطور میتونم دفاع کنم؟
پاسخ:
چون شما توسط دادگاه کیفری تبرئه شده اید حکم دادگاه کیفری را به دادگاه حقوقی ارائه دهید و دارنده چک باید مدرکی که نشان دهنده بدهی شما به ایشان ارائه دهد در غیر اینصورت شکایت دارنده چک رد خواهد شد.

 

ماشینی را از یکی از اقوام خریداری کرده ام که قرار بود ظرف 2 ماه سند آن را بزند ولی بعدا متوجه شدم شخص ثالثی فروشنده ماشین به اقوام می باشد و مبلغ 10 میلیون از ایشان طلب دارد، چطور میتوانم شکایت کنم و سند ماشین را بزنم؟
پاسخ:
اگر ماشین به نام فروشنده شما نمی باشد میتوانید در دادگاه کیفری شکایت فروش مال غیر اقامه کنید

در غیر اینصورت باید در دادگاه حقوقی دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را طرح کنید و از فروشنده بخواهید که بدهی اش را بپردازد و سند را از رهن خارج کرده و به نام شما بزند.

سوالات و مشاوره حقوقی وصول مطالبات

چک را برگشت زده ام و به وسیله ظهر نویسی به فرد دیگری منتقل کرده ام به این صورت که کلیه حق و حقوق را به فلانی منتقل کرده ام، آیا انتقال درست می باشد؟ و حقی برگردن من به عنوان انتقال دهنده می باشد و یا خیر؟
پاسخ:
انتقال حق و حقوق چک به وسیله ظهر نویسی درست و صحیح می باشد اما فرد دریافت کننده چک نمی تواند علیه فرد صادر کننده چک اقامه دعوی نماید و تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

 

آیا می توانم در چک برگشتی ای که دارم از ضامن چک شکایت کنم؟ و علیه کسی که چک به نام او بوده و با ظهر نویسی انتقال داده است شکایت کرد؟ و وجه چک را از وی مطالبه کرد؟
پاسخ:
شما باید ابتدا اظهار نامه ای را برای فردی که چک را ضمانت کرده بفرستید و در صورت عدم دریافت وجه چک در مدت مشخص می توانید به بر علیه صادر کننده چک و ضامن اقامه دعوی نمایید.

شکایت علیه فردی که چک را با پشت نویسی به فرد دیگری منتقل کرده است امکان ندارد.

 

من در شرکتی کار می کنم که یک فقره چک ضمانت 10 میلیون تومانی به عنوان ضمانت و حسن انجام کار از من اخذ شده است و آن را در قرارداد درج کرده اند ولی هیچ نسخه ای از قرار داد را به من نداده اند من میخواستم از شرکت بیرون بیایم و نگران این هستم که بی دلیل اذیت کنند ، چطور میتونم چک را از شرکت بگیرم؟
پاسخ:
ابتدا باید اظهار نامه ای که زمان ترک شرکت توسط شما را مشخص می کند و در آن درخواست کنید که چکی که بابت ضمانت و حسن انجام کار بوده است را بازگرداند و پس از ارسال اظهارنامه و عدم استرداد چک با تکیه بر اظهارنامه می توانید شکایت خیانت در امانت را مطرح کنید.

 

آیا می توان صادر کننده سفته را به زندان انداخت و وجه بدهی را از وی مطالبه کرد؟
پاسخ:
بعد از این که حکم شما پس از دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر قطعی شد و اجرائیه آن صادر شد و مبلغی در اجرائیه پرداخت نشد و یا مالی معرفی نگردید حکم جلب فرد محکوم صادر خواهد شد.

 

پدرم تصادف شدیدی داشته است و مراحل پزشک قانونی وی تکمیل شده است و منتظر برگزاری جلسه دادگاه هستیم که از بیمه خواستن که به اونجا بریم تا دیه پرداخت بشه، قبل از جلسه دادگاه به بیمه رفتن درست است یا خیر؟
پاسخ:
در صورت توافق دو طرف حادثه می توانند به بیمه بروند و خسارت وارده را دریافت کنند در غیر این صورت باید منتظر نظر دادگاه بود و بیمه متناسب با حکم دادگاه خسارت را پرداخت می کند.

سوالات و مشاوره حقوقی انحصار وراثت

برادر من مجرد بوده است و فوت کرده است و وارث دیگری جز برادر و خواهرهایش ندارد چگونه ارث وی بین خواهر ها و برادر ها تقسیم می شود، آیا به طور مساوی بین برادر و خواهر خواهد بود؟
پاسخ:
برادر ها دو برابر خواهر ها ارث می برند.

 

پدر من 3 سال هست که فوت شده است و مادر بزرگ من در قید حیات هستند و اجازه انحصار وراثت پدرم را نمی دهند در مورد پدر بزرگم هم که فوت شده است هنوز انحصار وراثت نشده است، پدرم دارای یک ماشین بود که میخواهیم بفروشیم و هیچ راهکاری برای آن نداریم؟
پاسخ:
شما به عنوان یکی از ورثه می توانید برای گواهی انحصار وراثت اقدام کنید و مراحل انحصار وراثت پدر و پدر بزرگ تان را انجام دهید و اگر صلح و توافقی در مورد تقسیم اموال نداشته باشید باید دادخواستی با عنوان تقسیم ماترک به دادگاه ارائه کنید.