وصول مطالبات

دانستنی های وکیل وصول مطالبات

وکیل وصول مطالبات وکیلی است که تجربه و دانش لازم برای وصول مطالبات مانند چک، سفته، برات، خسارات بیمه ای و سایر مطالبات را دارد.

 

چک بلامحل یکی از رایج ترین پرونده های وصول مطالبات می باشد که به دو صورت کیفری و حقوقی قابل پیگیری می باشد.

در صورتی که چک شرایط چک کیفری را داشته باشد علاوه بر وصول طلب، فرد صادر کننده چک جزای زندان و حبس نیز خواهد داشت ولی در صورتی که چک شرایط چک حقوقی را داشته باشد فرد محکوم به پرداخت مبلغ مورد تعهد می شود. در مورد تاخیر تادیه چک حقوقی هم طبق شرایطی قابل وصول می باشد.

 

در مورد خسارات بیمه ای که در تصادف، آتش سوزی و … به افراد وارد می شود شرکت های بیمه ای  به دنبال این هستند که کمترین تعهد را به بیمه گذار پرداخت کنند که نیازمند وکیل بیمه ای با تجربه و با دانش می باشد که بتواند از حقوق بیمه گذار دفاع کند.

سوالات از وکیل و مشاوره حقوقی وصول مطالبات ( چک، سفته و سایر مطالبات)

چک را برگشت زده ام و به وسیله ظهر نویسی به فرد دیگری منتقل کرده ام به این صورت که کلیه حق و حقوق را به فلانی منتقل کرده ام، آیا انتقال درست می باشد؟ و حقی برگردن من به عنوان انتقال دهنده می باشد و یا خیر؟

انتقال حق و حقوق چک به وسیله ظهر نویسی درست و صحیح می باشد اما فرد دریافت کننده چک نمی تواند علیه فرد صادر کننده چک اقامه دعوی نماید و تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

آیا می توانم در چک برگشتی ای که دارم از ضامن چک شکایت کنم؟ و علیه کسی که چک به نام او بوده و با ظهر نویسی انتقال داده است شکایت کرد؟ و وجه چک را از وی مطالبه کرد؟

شما باید ابتدا اظهار نامه ای را برای فردی که چک را ضمانت کرده بفرستید و در صورت عدم دریافت وجه چک در مدت مشخص می توانید به بر علیه صادر کننده چک و ضامن اقامه دعوی نمایید.

شکایت علیه فردی که چک را با پشت نویسی به فرد دیگری منتقل کرده است امکان ندارد.

من در شرکتی کار می کنم که یک فقره چک ضمانت 10 میلیون تومانی به عنوان ضمانت و حسن انجام کار از من اخذ شده است و آن را در قرارداد درج کرده اند ولی هیچ نسخه ای از قرار داد را به من نداده اند من میخواستم از شرکت بیرون بیایم و نگران این هستم که بی دلیل اذیت کنند ، چطور میتونم چک را از شرکت بگیرم؟

ابتدا باید اظهار نامه ای که زمان ترک شرکت توسط شما را مشخص می کند و در آن درخواست کنید که چکی که بابت ضمانت و حسن انجام کار بوده است را بازگرداند و پس از ارسال اظهارنامه و عدم استرداد چک با تکیه بر اظهارنامه می توانید شکایت خیانت در امانت را مطرح کنید.

آیا می توان صادر کننده سفته را به زندان انداخت و وجه بدهی را از وی مطالبه کرد؟

بعد از این که حکم شما پس از دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر قطعی شد و اجرائیه آن صادر شد و مبلغی در اجرائیه پرداخت نشد و یا مالی معرفی نگردید حکم جلب فرد محکوم صادر خواهد شد.

پدرم تصادف شدیدی داشته است و مراحل پزشک قانونی وی تکمیل شده است و منتظر برگزاری جلسه دادگاه هستیم که از بیمه خواستن که به اونجا بریم تا دیه پرداخت بشه، قبل از جلسه دادگاه به بیمه رفتن درست است یا خیر؟

در صورت توافق دو طرف حادثه می توانند به بیمه بروند و خسارت وارده را دریافت کنند در غیر این صورت باید منتظر نظر دادگاه بود و بیمه متناسب با حکم دادگاه خسارت را پرداخت می کند.

نمونه رای دادگاه

مقالات مرتبط